3 czerwca – światowy dzień roweru

31 maja 2022

W dniu 3 czerwca obchodzony będzie Światowy Dzień Roweru, ustanowiony rezolucją ONZ.

Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Ostródy i okolic do świętowania tej uroczystości w sposób dogodny dla Was. Możecie tego dnia zostawić samochód w domu i pojechać do pracy lub szkoły rowerem. Jeśli z jakiś względów nie możecie zostawić auta – zachęcamy do skorzystania z roweru w czasie wolnym tym bardziej, że wstępne prognozy pogody wyglądają optymistycznie (ok. 20 st. C i słonecznie). A może warto rowerem odwiedzić targowisko miejskie?

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na korzyści korzystania z roweru:

  1. Rower to zdrowie – korzystanie z roweru poprawia kondycję i pomaga spełniać zalecenia WHO dot. aktywności fizycznej osób dorosłych (150-300 minut tygodniowo)
  2. Rower to czyste środowisko – korzystanie z roweru nie zanieczyszcza środowiska, nie emituje gazów cieplarnianych, nie emituje pyłów, produkcja roweru jest dużo mniej zasobochłonna niż samochodu
  3. Rower to oszczędność czasu – korzystanie z roweru jako środka transportu jest bardzo efektywne, w szczególności na krótkich dystansach. Właśnie takie podróżne są najczęściej wykonywane w Ostródzie, czyli do kilku kilometrów i kilku lub kilkunastu minut (sprawdźcie sami w naszej analizie ruchu). Może więc pora przesiąść się na rower?
  4. Rower to wspólne więzi – korzystanie z roweru wspólnie z rodziną lub znajomymi pozwala budować więzi, umacniać wartości i łączyć pokolenia. Słyszeliście o Cyckling Without Age?
  5. Rower to lepsze poznawanie – korzystanie z roweru pomaga lepiej poznawać miasto i przyrodę – wolniejsze tempo pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się temu co jest mijane. W przeciwieństwie do metalowej puszki samochodu na rowerze łatwiej „chłonie się” otoczenie, pozwala czuć zapachy, słyszeć dźwięki, itp.
  6. Rower to korzyści dla biznesu – korzystanie z roweru ułatwia zatrzymanie się przy danym sklepie lub restauracji. Rower nie potrzebuje dużego miejsca parkingowego, wystarczy stojak rowerowy, a w ostateczności jakikolwiek element do którego można przypiąć rower
  7. Rower to oszczędność pieniędzy – korzystanie z roweru nie generuje dodatkowych kosztów w budżecie domowym. Rower nie potrzebuje paliwa, ubezpieczenia i obowiązkowych przeglądów, a naprawy są łatwe i tanie.

Jako miasto od kilku lat aktywnie działamy, aby zwiększyć dostępność miasta dla rowerów. Powstały nowe ścieżki rowerowe, stojaki, wiaty i inne elementy infrastruktury. Wciąż jest dużo do zrobienia – brakuje ciągów rowerowych na głównych ulicach miasta, brakuje wiat rowerowych i miejsc przechowywania rowerów szczególnie w miejscach zamieszkania.

Realizacja projektu Human Smart Cities przybliża Ostródę do poprawy warunków rowerowych – mamy dane analityczne, mamy koncepcję, mamy dokumentacje przebudowy skrzyżowań, które uwzględniają ciągi rowerowe, będziemy mieć również Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. To wszystko przybliża Ostródę, aby w najbliższych latach sięgać po środki finansowe na dalszą rozbudowę sieci rowerowej.