Dzień bez samochodu

21 września 2020

Już jutro, tj. 22 września 2020 r. przypada Dzień bez Samochodu obchodzone w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Burmistrz Miasta i Prezes Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej zapraszają do skorzystania z BEZPŁATNEJ w tym dniu komunikacji miejskiej!

Miasto Ostróda po raz pierwszy przystępuje to tej ogólnoeuropejskiej inicjatywy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do zostawienia we wtorek swoich samochodów i skorzystania z BEZPŁATNEJ komunikacji miejskiej. Możecie również skorzystać z roweru lub pieszo załatwić swoje sprawy. Według aktualnej prognozy pogody zapowiada się bardzo przyjemny dzień – bez opadów i z temperaturą powyżej 20 stopni!

Czym jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu?

Jak podaje Wikipedia – kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywająca się corocznie w dniach od 16 do 22 września. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu.

Miasto Ostróda poczyniło w ostatnich latach sporo inwestycji w rozwój zrównoważonego transportu – zakupiono nowe autobusy, wybudowano nowe ścieżki rowerowe, zakupiono wiaty i stojaki rowerowe, stacje naprawy rowerów. W przyszłości pojawią się nowe wiaty przystankowe, biletomaty i kolejne ścieżki rowerowe. Wiemy, że oczekiwania mieszkańców są spore i staramy się im sprostać. Niedługo będziemy wspólnie tworzyć koncepcję ścieżek rowerowych – liczymy na Was.