„Widzieć” nie oznacza „dostrzegać”, czyli słów kilka po spacerze

17 czerwca 2020

W poniedziałek 15 czerwca odbył się spacer o charakterze badwaczo-inspiracyjnym. Wzięło w nim udział kilkanaście osób w tym Radny Rady Miejskiej, przewodnicy turystyczni, przedstawiciele ostródzkich instytucji oraz wykonawca opracowujący dokument dot. standardów przestrzeni miejskiej. Brakowało nam obecności jeszcze kilku osób, a w szczególności mieszkańców.

Spacer odbył się zmodyfikowaną trasą – ul. Mickiewicza, Czarnieckiego, Jana Pawła II oraz pl. 1000-lecia. Na trasie przewidziano kilka punktów, w których odbywała się dyskusja o danej przestrzeni i jej uwarunkowaniach.

Celem tego prawie dwugodzinnego spaceru było nadanie kontekstu przestrzennego, historycznego i kulturowego prowadzonym badaniom. Była to też okazja do przekazania pierwszych spostrzeżeń Wykonawcy o naszym mieście i zwrócenie naszej uwagi na aspekty estetyczne i ilościowe reklam i szyldów. Spacer okazał się doskonałą okazją do wymiany zdań i poglądów na temat ogółu przestrzeni miejskiej, potrzeb, problemów, pomysłów na ich łagodzenie.

Kilka rzeczy i ciekawostek o których się dowiedzieliśmy:

  • w naszym mieście dominują dość agresywne reklamy dwóch przedsiębiorstw (marketu i agencji reklamowej)
  • szyld i reklama to dwie różne rzeczy (reklama to środek promocji towaru/usługi nie oferowanego w danym miejscu usytuowania reklamy)
  • często szyldów jest za dużo na jeden punkt sprzedaży
  • z powodu powyższego tworzy się spory szum przestrzenny, w którym giną reklamy i szyldy, a to zachęca do bardziej agresywnego promowania
  • zdarzają się niekorzystne przestrzennie przypadki rozlewania oferowanego asortymentu przed sklepy
  • żółte barierki drogowe mocno zanieczyszczają przestrzeń, a nie zawsze poprawiają bezpieczeństwa
  • na szczęście nie zanieczyszczają nas hulajnogi na wynajem

Cenne wskazówki ze spaceru z pewnością posłużą dalszemu rozwojowi Miasta. Mamy też kilka innych przemyśleń na temat przestrzeni Ostródy, o których mieliśmy okazję porozmawiać w trakcie spaceru, a które nie są w zakresie prac wykonawcy standardów przestrzeni miejskiej.

Wszystkim uczestnikom spaceru dziękujemy za udział i wkład w rozwój Miasta.