Czujniki jakości powietrza w Ostródzie

26 lutego 2021

Do tej pory w Ostródzie działał tylko jeden punkt pomiaru jakości powietrza – stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dzięki niej mieliśmy dostęp do oficjalnych i bardzo dokładnych danych o stanie powietrza. Niestety stacja jest tylko jedna i choć super dokładna, to jest umieszczona w miejscu, które jest zdecydowanie mniej dotknięte problemem smogu.

Dlatego zdecydowaliśmy o montażu większej ilości czujników w Ostródzie. Początkowo mieliśmy bardzo ambitną koncepcję stworzenia sieci LoRaWAN i czujników komunikujących się za jej pomocą. W założeniu sieć LoRaWAN mogłaby służyć również do innych celów. Choć same urządzenia sieciowe są dostępne na rynku i stosunkowo niedrogie, to czujnik trzeba stworzyć od zera i napisać do niego oprogramowanie. Dlatego musieliśmy nieco obniżyć nasze wymagania i powrócić do podstawowej koncepcji – komunikacji za pomocą sieci WiFi.

Wybraliśmy urządzenie o nazwie Nettigo Air Monitor. Samo w sobie nie jest ono niczym niezwykłym, a użyte komponenty są stosowane w innych tego typu urządzeniach dostępnych na rynku. Magia tego urządzenia tkwi w kilku wyróżnikach:

  • oprogramowanie urządzenia jest opensource – każdy może je pobrać i dowolnie zmodyfikować zgodnie z zasadami w duchu opensource (licencja GPL v.3)
  • urządzenie jest otwartoźródłowe! -jest to pierwsze urządzenie typu openhardware dostępne na polskim rynku, a to ponownie oznacza pełny dostęp do dokumentacji (licencja TAPR)
  • dokumentacja urządzenia jest otwarta i dostępna (licencja CC BY-SA 4.0)
  • API i strona internetowa aqi.eco również działa w oparciu o licencję opensource
  • urządzenie jest modułowe i każdy jego element można łatwo i tanio wymienić
  • jest to jedyne urządzenie na polskim rynku skutecznie radzące sobie z zamgleniem mogącym fałszować wyniki pomiarów poziomów pyłów zawieszonych
  • urządzenie jest tanie i solidne – koszt jednego urządzenia w wersji zamówionej przez Urząd (NAM 0.3.3 PRO w wersji już zmontowanej) wynosi ok. 570 zł brutto. Jednak można je kupić taniej i samodzielnie zlutować – zapewniamy, że jest to niezła frajda! Wówczas koszt urządzenia wyniesie tylko 349 zł! Łatwo więc dołączyć dodatkowe czujniki i rozbudować sieć
  • urządzenie wysyła dane do wielu portali i agregatorów danych skąd można je bezpłatnie pobrać i przeanalizować
  • urządzenia nie generują dodatkowych kosztów związanych z ich funkcjonowaniem – nie płacimy żadnych dodatkowych abonamentów

Czujniki mają za zadanie podnosić świadomość mieszkańców, nt. jakości powietrza i skutków używania pieców/kotłów na paliwa stałe, skąd pochodzi większość pyłów zawieszonych. Ich dokładność jest potwierdzona badaniami i choć nie są to pomiary idealne to jednak na tyle dokładne, aby traktować je poważnie.

Poniżej adresy stron gdzie można znaleźć dane przesyłane przez czujniki.

ostroda.aqi.eco

Sensor.community

Open Sense Map

Wyniki pomiarów można również śledzić za pomocą darmowej i bez reklam aplikacji Kanarek dostępnej na platformach Android, iOS oraz telefony Huawei
Być może inne aplikacje również pozwalają na śledzenie pomiarów z ostródzkich czujników, ale nie udało nam się tego zweryfikować. Daj znać jeśli znajdziesz taką aplikację!

Zawsze służymy pomocą i jeśli masz pytania to zachęcamy do kontaktu!

Życzymy czystego powietrza!