Uchwała krajobrazowa – skąd? dlaczego? i kiedy?

28 października 2020

Wielu z Was zastanawia się skąd ten pomysł i dlaczego teraz.

Wyjaśniamy skąd pomysł:

  1. Idea uporządkowania kwestii szyldów i reklam pojawiła się ok. 2015 r. wraz z podejmowaniem prac nad nowym Lokalnym Programem Rewitalizacji do roku 2023. Kilka miast w Polsce podjęło się tego wysiłku i były wielokrotnie stawiane przez ekspertów za wzór do naśladowania w kwestii przestrzeni publicznej.
  2. W roku 2017 wraz z ogłoszeniem przez Ministerstwo Rozwoju naboru w konkursie na miasta współtworzone przez mieszkańców (tzw. Human Smart Cities), pojawiła się możliwość otrzymania dofinansowania m.in. na takie działania. Miasto złożyło więc wniosek i…
  3. … w 2019 roku otrzymało dofinansowanie w wysokości 90% wydatków netto projektu na jego realizację – informacje o projekcie są dostępne na stronie smart.ostroda.pl
  4. Od drugiej połowy 2019 r. pracowaliśmy nad opracowaniem jak najlepszego opisu do zamówienia. Staramy się czerpać wzorce od najlepszych i wielokrotnie chwalonych, m.in. wzorujemy się na Cieszynie i Nysie – miastach podobnej wielkości gdzie rozwiązania są uważane za wzorcowe.
  5. W pierwszej połowie roku 2020 podpisaliśmy umowę z Panem Bartoszem Poniatowskim z Projekt:Miasto. Zaczęliśmy prace na standardami przestrzeni miejskiej – umowa zakłada, że prace mogą zakończyć się uchwałą krajobrazową, ale nie muszą. Mogą to również być nieobligatoryjne standardy.
  6. W czerwcu ruszyliśmy z pierwszymi konsultacjami – zorganizowaliśmy spacer badawczy
  7. Na przełomie września i października ruszyliśmy z dużą porcją działań konsultacyjnych – ponowny spacer badawczy, ankiety, punkty konsultacyjne oraz warsztaty, które z powodów epidemicznych przenieśliśmy do sieci.

Nadal możecie wyrażać swoje opinie w ankietach:

https://ask.lopi.io/a/ustawakrajobrazowaostroda

https://www.interankiety.pl/a/standardy-reklamowe

W tym czasie dużo mówimy o projekcie – ogłaszamy, plakatujemy, informujemy w radio, komunikujemy w mediach społecznościowych, roznosimy ulotki. Zmieniamy charakter narracyjny – od teraz mówimy o uchwale krajobrazowej. Po co? Żeby zainteresować mieszkańców i przedsiębiorców! Jest odzew – za który dziękujemy! Każdy głos jest ważny i najważniejsze że możecie i chcecie z nami rozmawiać. Chcemy wspólnie wypracować przyszłe założenia – słowem nic o Was bez Was!

Kilka słów wyjaśnienia o co chodzi z uchwałą:

  1. Treść założeń uchwały wypracujemy razem z Wami – mieszkańcami miasta i przedsiębiorcami prowadzącymi tu swoje biznesy!
  2. Uchwała ureguluje wielkość i ilość szyldów przypadających na jedną działalność w obiekcie. Tak aby nie psuły wizerunku budynku, aby nie zasłaniały okien mieszkańcom, aby nie zasłaniały detali architektonicznych budynku, itp.
  3. Uchwała ureguluje kwestie reklam (bilboardów, stelaży reklamowych, itp.) aby nie zaśmiecały miasta, nie rozpraszały kierowców, nie blokowały przejść, nie zasłaniały widoków i krajobrazu.
  4. Razem opracujemy „szyldownik” – instrukcję z przykładami, wzorami do wykorzystania, aby każdy przedsiębiorca wiedział jak reklamować swój biznes.
  5. Razem opracujemy Standard oznakowania miejskiego – znaków, kierunkowskazów, tablic informacyjnych, tabliczek z numeracją budynków i nazwami ulic, aby uspójnić te elementy w Ostródzie.
  6. Razem dostosujemy obszary stosowania i okresy przejściowe dostosowania do wymogów (ze względu na sytuację epidemiczną wstępnie zakładamy ok. 2 lat dla najprostszych elementów).
  7. Uchwała może wejść w życie po podjęciu przez Radę Miejską – najwcześniej w połowie 2021 r. Dopiero od tego momentu można liczyć założone okresy dostosowawcze.

Czego nie możemy zrobić:

  1. Nie możemy narzucić kolorystyki szyldów;
  2. Nie możemy pobierać opłat za szyldy i reklamy;
  3. Nie możemy całkowicie zakazać szyldów i reklam;
  4. Nie możemy przeznaczyć środków z projektu na inny cel! Wiążą nas wcześniej zawarte umowy i przepisy prawa…

Więcej informacji szukajcie u źródła – na tej stronie internetowej!

Zachęcamy do udziału w kolejnych webinariach, ankietach i pozostałych formach konsultacji. Niestety na razie nie możemy spotkać się stacjonarnie.

Wspólne sprawmy aby nasze miasto było jeszcze piękniejsze!